2023 İtibariyle Elektrikli Araçlar KM’de Kaç TL Yakar?

Akaryakıtı yakmak suretiyle hareket enerjisi kazanan araçların dünyaya ne kadar zarar verdiği anlaşıldığından beri insanoğlu yeni ve temiz enerjilere yönelmiştir. Atmosfere kirletmeyen, dünyaya gelen güneş ışınlarının uzaya çıkmasını engelleyen, CO2 salınımına neden olmayan en temiz enerji kaynağı ise elektriktir. Elektrik enerjisinin araçların hareket ettirilmesinde kullanılabileceği anlaşıldığında ise bu konu üzerine AR-GE çalışmaları yürütülmüş ve sonuç olarak elektrikli otomobiller hayatımıza girmiştir.

Her geçen gün yaygınlaşmasının ardından elektrikli araca duyulan ilgi artığı gibi bu ilgi soruları da beraberinde getirmiştir. Bunların en başında elektrikli araç şarj istasyonuna bağlandığında kaç saatte şarj olur ve KM’de kaç TL yakar gibi sorular gelir. Söz konusu sorulara sağlıklı ve tatmin edici cevaplar verebilmek için öncelikle bu araçların çalışma prensibinin anlaşılması gerekir.

Elektrikli Araçların KM’de Kaç TL Yaktığı Nasıl Anlaşılır?

Akaryakıtla çalışan bir aracın, bulunduğu noktadan yüz kilometreye ilerdeki bir noktaya kadar mesafe kat edebilmesi için modele göre değişmekle birlikte ortalama yedi litre benzin harcaması gerekir. Dizel araçlarda ise yine modele göre değişmekle birlikte ortalama miktar 5 litredir. Bu denkleme göre dizel araçların benzinlilere oranla daha avantajlı olduğu söylenebilir; ancak elektrikli araçlar dizelleri dahi geride bırakır.

Elektrikle hareket eden araçlar, düz yolda ara vermeden 100 kilometre mesafe kat ettiğinde harcandığı enerji miktarı modele göre değişmekle birlikte ortalama 18 kWh’dir. Elektrik fiyatlarının akaryakıtla karşılaştırılamayacak kadar ucuz olduğu düşünüldüğünde, elektrikli araçların kullanıcıya ne kadar bütçe tasarrufu sağladığı daha net bir şekilde anlaşılabilecektir. Üstelik elektrikli araçlar karbon salınımına neden olmadıkları için doğa dostudur.

Elektrikli Araçlarda kWh Neyi İfade Eder?

Türkçesi kilovatsaat olan kWh, bir saat içerisinde üretilen ya da sarf edilen elektrik enerjisini ifade eden teknik bir terimdir. Daha basit bir tabirle kWh, elektrikle çalışan araçların saat başına tüketmiş oldukları enerji miktarını belirtiyor. 1 Kwh’nin TL bazında karşılığının hesaplanması ise elektrikli araç şarj etmek için evinizi mi yoksa bir istasyonu mu tercih ettiğinize göre değişkenlik gösteriyor; zira kWh’nin fiyatlandırması evler ve işyerleri için farklıdır.

Son güncel rakamlara göre 1 kWh evler için 1.98 TL, iş yerleri içinse 3.27 TL olacak şekilde ücretlendiriliyor. Bu rakamlarsa sabit değil ve EPDK zaman zaman güncellemeler yapıyor.

Elektrik Araçlar Kilometrede Ne Kadar Elektrik Tüketir? KM’de TL Karşılığı Nedir?

Elektrik araçların 100 kilometre bazında tükettiği enerjinin 18 kWh olduğu düşünüldüğünde, ev tipi bir prizle 100 kilometrenin 35,64 TL olduğu söylenebilir. Elektrikli araç şarj istasyonu fiyatları ise 18 kwH için 58.86 TL’dir. Mevcut fiyatlarla elektrikli bir aracın istasyonda şarj edilmesi halinde kilometrede 59 kuruşa yakın elektrik tükettiği söylenebilir.

Bu fiyatlar dikkate alındığında elektrikli araçların, dizel araçlardan bile daha bütçe dostu olduğu söylenebilir. Ülkemiz genelinde ise elektrikli şarj istasyonlarının sayısı her geçen gün artmaktadır.

Ekonomik Şarj’dan elektrikli araç şarj istasyonları, elektrikli araba şarj ve elektrikli araç şarj istasyonu maliyetleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yorum yapın

Troll keko sözleri - keko aşk sözleri-kısa tüylü kediler-kedi bloğu - sözlüye güzel sözler-kedi kısırlaştırma ücreti