HR Marketing Nedir? Kimler İçin Önemlidir? - Güzel Bilgiler

HR Marketing Nedir? Kimler İçin Önemlidir?

Bir İK çalışanı işe alma, yerleştirme, eğitim ve gelişim gibi işin teknik yönlerinde ne kadar yetenekli olursa olsun, İK uygulamaları ne olursa olsun başarılı olması ve kariyerinde ilerlemesi mümkün değildir. Çalışmaları uygun şekilde analiz edilmemiş ve buna göre tasarlanmamıştır. En iyi uygulamalara odaklanmak yerine kurumsal en iyi uygulamalara odaklanan yöneticileri işe almak, kaçınılmaz olarak yapılan iş için bir pazar yaratacaktır.

HR marketing nedir?

HR marketing, bir kuruluşun bir işe yetenekli bireyleri çekmek ve bu bireylerin işte kalıcı olmalarını sağlamak için kullandığı faaliyetlerdir. Bu; yönetim, insan kaynakları ve pazarlama ekibi arasındaki bir süreçtir. Terim, insan kaynakları pazarlaması anlamına gelmektedir. Amaç, hem yeni yetenekleri işe çekmek hem de mevcut yetenekleri korumaktır.

HR Marketing Kimler İçin Önemlidir?

İşe alım uzmanları, karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki inşa etmek amacıyla pazarlama ve İnsan Kaynaklarının birlikte çalışmasına artan bir ihtiyaç olduğuna inanıyor. İkisi arasındaki ilişki, temel süreçleri geliştirir ve tüm organizasyona değer katar.

Marketing ve HR, farklı kitlelere yönelik benzer hedefleri paylaşır. Marketing, şirketin markalaşmasından ve tüketicilere tanıtılmasından sorumludur. HR ise istihdam için markalaşmadan ve kurumun çalışanlar ve dış adaylar tarafından doğru tanınmasından sorumludur.

İstihdam markasının güçlü olmasını ve hem marketing hem de HR, çalışanların müşterilerine doğru marka mesajını göndermesini sağlama sorumluluğunu  paylaştığından, bu iki alanın sorumlulukları da zaman zaman bulanıklaşmaktadır.

Her iki departman da herhangi bir kuruluş için önemli ölçüde değerlidir ve başta işverenler olmak üzere herkes, istihdam markasını geliştirmek ve en yetenekli adayları belirleyebilmek adına HR marketing alanına önem göstermelidir.

HR Marketing ve İşveren Markası Projeleri

İşe alım süreci söz konusu olduğunda HR marketing ve işveren markası projeleri el eledir. Peki bağlantıları nelerdir? Ve işveren markası projeleri, neden HR marketing başarısı için bu kadar önemlidir? Bu kısımda, işveren markası projelerinin, işe alım başarınıza nasıl etki edeceğini açıklayacağız.

Bir şirketin işveren markası, HR marketinginin önemli bir yönüdür. İşveren markasının, HR marketing stratejilerinizin başarısı üzerinde önemli bir etkisi vardır, çünkü işveren markanız genellikle kaliteli adayları işe çeker. Bir markayı tanıtmak için önce bunun şirketiniz için ne anlama geldiğini belirlemeniz gerekir.

Sosyal Sorumluluk Projelerinin HR Marketinge Etkisi

Sosyal sorumluluk projelerinin öneminin artması, çeşitli nedenlerle İK’nın stratejik rolü üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bugün dünya genelinde birçok firma sosyal sorumluluk projelerinin, istihdam sürecine olumlu etkisini vurgulamaktadır.

Buna ek olarak, CEO’lar ve diğer iş dünyası liderleri, sosyal sorumluluk projeleri ve sürdürülebilir işlerin stratejik önemini kabul etseler de, bu sorunlarla başa çıkma becerilerine henüz güvenmiyorlar. Ancak yine de mevcut durum, sosyal sorumluluk projelerinin önümüzdeki yıllarda muhtemelen daha önemli olacağını göstermektedir.

İK uzmanları, sosyal sorumluluk projelerinin sağladığı inisiyatifleri artırma ve kurumsal liderlik şansı elde etmenin yanında, aynı zamanda çalışanların bu değişikliklerden kaynaklanabilecek yeni çalışma şekilleriyle başa çıkmalarına yardımcı olma sorumluluğuna da sahip olacaklardır. Konuyla ilgili ivk.com.tr sitemizden hizmet alabilirsiniz.

Yorum yapın

bazen sözleri-amcayı telefona kaydetme isimleri-hocayı telefona kaydetme isimleri-sözlüye güzel sözler-yeğen sözleri - kızlara güzel sözler - toruna güzel sözler-telefona kaydetme isimleri-bilgi öğren-www.limonblog.com-Dede sözleri