Aynı Anda İki Açıköğretim Üniversite (bölüm) Okunur Mu?

Aynı Anda İki Açıköğretim Üniversite Okunur Mu?

Aynı anda iki açıköğretim üniversite okumak mümkün müdür ? Aynı anda iki bölüm okunabilir mi gibi soruların cevaplarını bu makalemizde bulacaksınız.Soru cevap şeklinde cevaplayacağımız bu makalemizde aradığınız her sorunun cevabına ulaşabileceksiniz.

Aynı anda iki açıköğretim üniversite okunur mu ?

Öncelikle bunu farklı şekillerde ele almak istiyorum.Örneğin herhangibir üniversitenin 4 yıllık örgün öğretiminde okuduğunuzu farz edelim.Açıköğretim fakülteleri üniversite sınavından sonra 2. üniversite kapsamında kayıt açıyorlar. Aşağı bölümde 2. üniversite kapsamında kayıt linklerini koyacağız.

Bu kayıtlar açıldığında hem Atatürk üniversite 2. üniversite kaydınızı yapabilir hem de anadolu üniversitesi 2. üniversite kaydınızı yapabilirsiniz.Yani hem örgün öğretim kaydınız olmuş olacak hem de 2 tane açıköğretim kaydınızı yapmış olacaksınız.

Hatta ve hatta istanbul üniversitesi 2. üniversite kapsamında kaydınızı da yapabilip 3 tane açıköğretim bölümü okumuş olacaksınız.Böylelikle aynı anda 3 açıköğretim üniversite (bölüm) okunur mu sorusunun da cevabını vermiş olduk.Burada şu aklınıza takılmış olabilir. Seçeceğim bölümler 4 yıllık mı olmalı 2 yıllık mı olmalı sorusudur.4 yıllık örgün öğretim okuyorsanız seçeceğiniz bölüm 4 yıllık ya da 2 yıllık olabilir hiç fark etmez.

Fakat 2 yıllık örgün öğretimde okuyorsanız seçeceğiniz açıköğretim üniversite bölümleri 2 yıllık olmak zorundadır.Buna dikkat etmeniz gerekmektedir.Şimdi soru cevap şeklinde ilerlemek istiyorum.Aklınıza takılabilecek tüm soruların cevaplarını vermek istiyorum.

Hatta yorum bölümünden soracağınız soruların da cevaplarını konumuza eklemek istiyorum.Soru geldikçe konumuzu güncelleyerek soru – cevap şeklinde değerlendirmeler yapacağım.

 

Çukurova üniversitesi 2 yıllık çocuk gelişi okuyorum. 2 tane açıköğretim 4 yıllık bölüm yazabilir miyim ?

Hayır 2 yıllık okuduğunuz için 4 yıllık açıköğretim bölüm yazamazsınız.Fakat 2 ya da 3 tane 2 yıllık(önlisans) bölüm yazabilirsiniz.

4 yıllık bölüm mezunuyum.2. üniversite kapsamında açıköğretim bölüm yazabilir miyim ?

Evet 4 yıllık mezunsanız ve 2. üniversite kapsamında aöf bölümler yazabilirsiniz.2. üniversite yazdığına bakmayın.Yukarıda açıkladığımız gibi 3 tane farklı üniversitenin aöf bölümlerini de yazabilirsiniz.Birisi Anadolu aöf,diğeri Atatürk aöf bir diğeri de istanbul üniversite aöf gibi..Fakat bir uyarımız vardır 2 yıllık okuyorsanız ya da sadece 2 yıllık mezunuysanız 4 yıllık 2. üniversite kapsamında bölüm yazamıyordunuz.

2 yıllık üniversite mezunuyum.4 yıllık aöf bölüm yazabilir miyim ?

Hayır maalesef bu uyarıyı yukarıda da defalarca açıkladık.Fakat daha önceden de dediğimiz gibi 2 tane ya da 3 tane ya da isteğinize bağlı 1 tane açıköğretim önlisans yani 2 yıllık aöf bölüm yazabilirsiniz.

4 yıllık açıköğretim mezunuyum tekrardan açıköğretim bölümü yazabilir miyim ?

Açıköğretim bölümü mezunu olup olmamanız önemli değil.Sonuç olarak 2. üniversite kapsamında aöf bölümleri yazabilirsiniz.4 yıllık mezunuysanız 2 yıllık ve 4 yıllık fark etmez aöf bölümleri yazabilirsiniz.

Üniversite sınavını yeni kazandım aynı yıl AÖF bölümü yazabilir miyim ?

Evet üniversite sınavını kazandığınız yıl 2. üniversite kapsamında Ata aöf ve anadolu aöf ya da istanbul üniversite aöf kapsamında bölüm yazabilirsiniz.Kazandığınız bölüm 2 yıllıksa yazacağınız bölümler 2 yıllık , kazandığınız bölüm 4 yıllık ise fark olmaksızın 2 ya da 4 yıllık şeklinde yazabilirsiniz.

2. üniversite kaydı yapacağım hangi linkten kaydolabilirim ?

İşte burası kilit nokta.Bu kaydı kaçırmamanız lazım. Kaydınızı online yapabiliyorsunuz böyle bir güzellik var.

Anadolu üniversitesi 2. üniversite kayıt linki : https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/nasil-ogrenci-olabilirim/ikinci-universite

Giriş yapmanız istendiğinde e-devlet ile giriş yapabilirsiniz.Harç parasını ödemeyi unutmayın.Üniversite sınavından sonra kayıt tarihlerini takip etmeyi unutmayın.

Atatürk üniversitesi 2. üniversite kayıt linki: https://obs.atauni.edu.tr/AOF/IkinciUniversite/Kayit/Default.aspx

İstanbul üniversitesi 2. üniversite kayıt linki : https://ikinciuniversite.istanbul.edu.tr/tr/_

Kayıt ücretleri biraz fazla ve 3 üniversitede de farklılık gösterecektir.O yüzden hesabınıza hangisi uygun geliyorsa oradan kayıt olun.Farklı üniversitelerde aynı bölümü yazamayacağınızı unutmayın.Örneğin her iki üniversitede de tıbbı dökümantasyon yazamazsınız.Bu bir örnek sadece.

 

Kendimden bahsedeyim biraz.Çukurova üniversitesi iktisat bölümü mezunuyum.Aynı zamanda Ata aöf iş sağlığı ve güvenliği bölümü yazıp bitirdim.Yine anadolu aöf web tasarım ve kodlama bölümünden mezunum.3 tane üniversite bitirdim kısaca.

Günümüzde maalesef bu diplomaların sertifikadan bir farkı kalmadı.Tabi çukurova üniversitesini bitireli 10 yıl kadar bir zaman oluyor.O zamanlar üniversiteler çok daha değerliydi. Şu an bölümlerin puanı bir hayli düşmüş durumda ve barajın kalkmasıyla herkes üniversiteli oldu.Bu durumun eğitimin kalitesini düşürdüğü gibi üniversitenin önemininde bitmesine sebep olmuştur.

Bu konuda aynı anda iki açıköğretim bölüm okunur mu ? Aynı anda 3 açıköğretim üniversite okunur mu , Aynı anda iki açıköğretim üniversite okunur mu gibi sorularınızın cevaplarını örnekler vererek paylaştık.

 

Yorum yapın

ekşili köftenin yanına ne gider-tavuk çorbasının yanına ne gider-bilgi öğren-kabak yemeğinin yanına ne gider - domates çorbasının yanına ne gider- pembepuf.com - Troll keko sözleri - keko aşk sözleri