Ekşili Köfte yanına ne gider,Ekşili Köfte yanına ne yapılmalı ?

Ekşili Köfte yanına ne gider ?

Anadolu’nun çeşitli yörelerinde farklı tariflerle yapılan ve farklı isimleri bulunan yemeğimizin genel kabul gören adı ekşili köftedir. Misket köftelerin ekşi aromalı suyla çorba kıvamında pişirilmesi olarak özetlenebilecek olan ekşili köfte yanına genellikle sebze yemekleri yakışmaktadır. Elbette kuru çeşit ve salata-meze önerileri de yapacağız. Yine başlıklar halinde ilerleyerek cevaplayalım: Ekşili köfte yanına ne gider?

Yayla Çorbası

Ekşili köfte zaten çorba kıvamında bir sulu yemek görünümünde olduğu için çorba çeşitleri pek tercih edilmeyebiliyor. Ancak taneli içeriğiyle hazırlanan ve şifa deposu olarak bilinen yayla çorbası iyi bir tercih olabilmektedir. Az acı pul biber ilavesiyle tatlandırabileceğiniz yayla çorbasını zaten ekmeksiz tüketerek doyurucu bir içeriğe sahip olursunuz.

Fırında Sebze Yemekleri

                Zaten etli ve sulu bir çeşit olan ekşili köftenin yanına yapılacak en iyi öneriler sebze içeren çeşitlerdir. Birkaç başlık sıralayabileceğimiz sebze yemekleri arasında pırasa, yeşil fasulye gibi sulu yemek çeşitlerinin yanında sebze dolma çeşitleri ve fırın yemekleri de bulunmaktadır.

 

ekşili köfte yanına ne gider
ekşili köfte yanına ne gider

Ekşili köfte yanına önerilecek sebze yemeklerine fırın çeşitleriyle başlayalım. Karnabahar kızartması tarifi bilmeyenler için kısaca bahsedelim. Saplarından ayırdığımız karnabaharları yumurta, un, tuz ve sütle hazırladığımız sosa bandırarak yağlı kağıt dizdiğimiz ya da yağladığımız fırın tepsisine dizerek kızartabilir ya da yağlı sevenler tavada kızartabilirler. Ekşili köftenin yanına karnabahar kızartmasından farklı olarak, fırında sebzeli poşet kebabı da yapılabilir. İçerisine damak tadınıza göre bezelye, havuç, patates gibi sebzeleri unladığınız fırın poşetine biraz yağ ile birlikte doldurarak pişirebilir ve hem besin değeri yönünden hem de görsellik açısından zengin bir sofra hazırlayabilirsiniz.

Ayrıca ekşili köfte yanına fırında sebze yemeklerinin yanı sıra, fırın makarna da yapılabilir. Beşamel sosladığınız makarna çeşitlerini fırınlayarak, pişmesine az bir süre kala üzerine kaşar da ekleyerek tatlandırabilirsiniz. Hatta daha çeşitli bir sofra isteyenler ekşili köfte yanına fırın sebze yemekleri ile birlikte fırın makarnayı da hazırlayabilirler. Bir başka fırın yemek çeşidi ise fırında patates püresi olarak eklenebilir. Et yemeklerinin yanında her zaman tercih edilen patates püresini ekşili köftenin yanına da afiyetle tüketebilirsiniz.

Dolma Çeşitleri

                Etli bir yemek koyduğunuz sofranızı biraz da sebze yemeğiyle çeşitlendirmek dengeli beslenme programlarına destek olmaktadır. Ekşili köfte yanına kabak dolması en çok tercih edilen çeşit olmakla birlikte, sarı biber dolması, kuru domates, patlıcan dolması gibi çeşitleri de önererek sofralarınızda fark yaratmanızı sağlayabiliriz. Sarı ya da kırmızı dolmalık biberlerle renkli bir sofra hazırlayarak arzuya göre klasik yeşil biber dolması da eklenebilir.

Mevsim Salata – Turşu

                Ekşili köfte sofrasının ana yemekleri tamamsa, sıra soğuklara gelmiştir. Kış aylarına özel mevsim salatası hazırlayabilir ve yanına da karışık turşu çeşitlerini ekleyerek soğuk ikramlıklarla ekşili köfte odaklı sofranızı zenginleştirebilirsiniz.

Yorum yapın

bazen sözleri-amcayı telefona kaydetme isimleri-hocayı telefona kaydetme isimleri-sözlüye güzel sözler-yeğen sözleri - kızlara güzel sözler - toruna güzel sözler-telefona kaydetme isimleri-bilgi öğren-www.limonblog.com-Dede sözleri