Ispanak yemeğinin yanına ne gider ?

Kış aylarında sadece sofraları çeşitlendirmekle kalmayıp, börek ve gözleme çeşitleri için de kullanılabilen ıspanağın, en çok da yemek olarak yapılması tercih edilir. Bu da elbette ıspanak yemeğinin yanına ne gider sorusunu ortaya çıkarır. İçinde pirinç olmasından dolayı pilavla birlikte tercih edilmeyen ıspanak yemeğinin yanında bulgur ya da makarna yemekleri de pek kabul görmez. Bu nedenle ıspanak yemeği yanına farklı öneriler bulunması gerekir.

 

ıspanak yemeğinin yanına ne gider
ıspanak yemeğinin yanına ne gider

 

 

Çorba Çeşitleri

Ispanak zaten, yoğurtla birlikte servis edilen bir yemek olarak öne çıkar. Bu nedenle tercih edilecek çorba türlerinin yoğurtlu olması düşünülebilir. Yine de iki farklı yoğurt içeriğini fazla düşünenler olabilir, o yüzden salçalı çorba çeşitleri de tercih edilmesi mümkündür. Yoğurtlu çorbaların haricinde;

– Mercimek Çorbası

– Ezogelin Çorbası

– Terbiyeli Yoğurt Çorbası

– Ayran Aşı

– Yayla Çorbası

Balık Çeşitleri

İşte ıspanak yemeği yapılacak sofralara farklı bir öneri. Balık çeşitlerinin yanında daima yeşillikler servis edilir. Dolayısıyla ıspanak yemeğinin yanına da balık tercihi aslında oldukça iyi bir seçenektir. Pek akla gelmese de zaten bir kış sebzesi olan ıspanağın yanında, yine kış sezonunda tezgahlarda bulunan tuzlu su balıkları çok iyi gider. İşte tercih edilebilecek bazı balık tarifleri:

– Mezgit Tava

– Hamsi Buğulama

– Fırında Çinekop

– Palamut Kızartma

Fırın Yemekleri

Bu başlığın oldukça çeşitlendirilmesi mümkündür. Tavuk ve et yemeklerinden, makarna ve sebze çeşitlerine kadar çok farklı fırın yemekleri düşünülebilir. Elbette buradan ıspanağın yanına iyi gidecek olanları elemek gerekecektir. İsimlerinde tarifleri gizli olan fırın yemekleri şöyle sıralanabilir:

– İzmir Köfte

– Patates Püreli Kebap Çeşitleri

– Soslu Tavuk Yemekleri (Beşamel sos, salça sos, baharat sos gibi farklı tercihler yapılabilir)

– Fırında Pirzola (Tavuk, dana ya da kuzu olabilir)

– Köz Patlıcan Kebabı

– Kiremitte Kaşarlı Köfte

– Kağıt Kebabı

– Fırın poşetinde tavuk yemekleri

– Fırında garnitürlü tavuk kebabı

– Patates Oturtma

Kızartma Çeşitleri

Yine ıspanak yemeğinin yanına düşünülebilecek farklı bir öneri de kızartma ürünlerinden gelir. Tümü hem yağda hem de fırında yapılabilecek kızartma çeşitlerinin en lezzetli hali tencerede yağ içinde kızarandır. Yine de daha sağlıklı olması kaygısı taşıyanlar fırında yapmayı tercih edebilirler.

– Elma Dilim Patates Kızartma

– Karışık Sebze Kızartma (Patlıcan, kabak, biber)

– Karnabahar Kızartma

– Mücver

– Ev Köftesi

Soslu Makarna Çeşitleri

Ispanak yemeğinin yanında doğrudan makarna haşlanarak servis edilmesi pek tercih edilmeyen bir menüdür. Özellikle çocuklu evlerde ise, ıspanağı doğrudan yedirmek bazen zor olabildiğinden, makarna çeşitleri eklenmesi fikri öne çıkar. Bu durumda ise, makarnayı sade yerine çeşitli soslarla pişirerek sofralarınıza zenginlik katabilirsiniz.

– Köri Soslu Makarna

– Sarımsaklı Domates Soslu Makarna

– Beşamel Soslu Makarna (Fırında da yapılabilir)

– Kremalı Mantar Soslu Makarna

– Fesleğen Soslu Makarna

– Peynir Soslu Makarna

Salata Çeşitleri

Ispanak yemeğinin yanına klasik salata çeşitleri pek tercih edilmez. Zaten bir yeşil sebze olan ıspanağın yanında salata yapılacaksa, bu öncelikle ana yemekler odaklı olmalıdır. Balık tercih edenler zaten doğrudan yeşillikleri limonla birlikte servis edeceklerdir. Bunun dışında bazı salata çeşitleri ise:

– Patates Salatası

– Tavuklu Kuskus Salatası

– Ekşili Şehriye Salatası

– Kuru Domatesten Salata

Yoğurt

Burada yoğurdu ayrı bir madde olarak mutlaka belirtmek gerekirdi. Çünkü ıspanak yemeği yanında başka hiçbir şey olmasa bile sade yoğurtla servis edilerek tüketilebilir. Bunun için hafif sulu bir köy yoğurdu önerilir. Elinizde market yoğurdu varsa, bunu çok az sulandırıp güzelce çırparak kaselerde servis edebilirsiniz.

Yorum yapın

wp cache