Kabak yemeğinin yanına ne gider ?

Hem kış hem de yaz aylarında sofralarımızda yer verdiğimiz kabak yemeği, bazen zeytinyağlı bazen de ayçiçeği yağlı olarak yapılıyor. Her iki türlüsünü de soğan, havuç ve patates gibi sebzelerle çeşitlendiriyoruz. Kimilerinin kıyma da katabildiği kabak yemeği, genel olarak sebze ağırlık bir yemek olarak tercih edilir. En çok pişirilen yan ürünler olan ve pilav ve makarnayı kabak yemeğinin yanına yakıştıramayanların aklında tek bir soru vardır: Kabak yemeğinin yanına ne gider ?

Yayla Çorbası – Mercimek Çorbası

Özellikle kış aylarında pişirildiğinde öncesinde bir çorba ihtiyacı hissettiren kabak yemeğinin yanında iki farklı çorba önerisi yaygındır. Türk mutfağının geleneksel ve en ünlü çorbalarından olan yayla çorbası veya mercimek çorbası arasında tercih yapılabilir. Yayla çorbası hem kış hem de yaz ayları için uygun bir çorba olarak öne çıkarken, mercimek çorbasının genelde kış mevsiminde tercih edildiğini belirtmek gerekir.

kabak yemeğinin yanına ne gider
kabak yemeğinin yanına ne gider

Bulgur Pilavı

Eğer kabak yemeği yaptıysanız ya da yapmayı düşünüyorsanız, yanına yapılacak en basit öneri şüphesiz bulgur pilavıdır. Daha kalabalık ve misafirlere hazırlanacak sofralarda pek tercih edilmese de, aile ve akraba yemeklerinde sıklıkla kullanılır. Sebzeli, salçalı veya sade olarak yapılış seçenekleri bulunan bulgur pilavı kabak yemeği odaklı sofralarınızda bir seçenek olarak düşünülmelidir. Kalabalık misafirler için uygun gibi kabul edilmese de, birkaç porsiyon şeklinde yapılarak sofradaki çeşidi artırmak adına ortak servis şeklinde yapılabilir.

Erişte

Yine aile sofraları için kabak yemeğinin yanına erişte fikri de oldukça popülerdir. Tereyağı ile pişirilen erişte, sofranızla güzel bir uyum içerisinde olacaktır. Ayrıca damak tadınıza göre eriştenin üzerine ceviz içi parçaları serperek besin değerini de artırabilirsiniz. Sadece besin değeri açısından, lezzet açısından da erişte üst seviyeye çıkacaktır. Aynı şekilde eriştenin üzerine cevizli veya cevizsiz olarak lor peyniri de ekleyebilirsiniz. Cevizli peynirli erişteyi, pratik bir şekilde hazırlayarak kabak yemeği yanında servis edebilirsiniz.

Köfte – Tavuk

Kabak yemeği yeterince doyurucu gelmiyor ya da sofranızda et olsun istiyorsanız, köfte ve tavuk çeşitleri tavsiye edilebilir. Anne köftesi ya da İzmir köfte tarzında hazırlayacağınız köfteleri ister tavada ister fırında pişirebilirsiniz. Özellikle sofranın ortasında servis edilen köfte çeşitleri kabak yemeğinin yanında ağzınızın tadını değiştirecektir.

Aynı şekilde tavuk baget veya tavuk kanat malzemelerini güzel baharatlar eşliğinde pişirebilirsiniz. Yine fırında veya tavada yapılabilecek olan parça tavuk çeşitlerini fırında yapacaklar için poşette pişirme önerisi de yapılabilir. Fırın poşetini unlayarak ister garnitürlü ister sade olarak pişireceğiniz tavuk parçalarını poşetten çıkardıktan sonra 15 dakika kadar da çıplak olarak kızartabilirsiniz.

Nohutlu Salata

Her soframızın vazgeçilmez öğelerinden olan salata çeşitlerini kabak yemeği odaklı soframızda da eksik etmiyoruz. Haşlanmış nohut ile yapacağınız, biraz ekşi salatalar sofranıza ayrı bir lezzet ve hava katacaktır. İçerisine turşu, domates ve pancar gibi sebzeler ve yanlar ekleyerek salatanızı renklendirebilirsiniz.

Yorum yapın

wp cache