Saxenda nedir , Zararları nedir , Saxenda kullanıcı yorumları

Saxenda her geçen gün daha fazla üretiliyor ve satılıyor. Bunun nedeni diyabet tedavisinin yanı sıra kilo vermeye verdiği yüksek olumlu tepkiler. Ancak saxenda nedir , nasıl kullanılır, kullananlar ve kullanıcı yorumları gibi bilgi edinilmesi gereken konular dikkatlice okunmalı ve özellikle doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Günümüzde kilo sorunu herkesin yüzünü düşürüyor. Yaşantı, genetik sorunlar ve daha pek çok etken obezite hastalığına doğru her gün pek çok kişiyi sürüklüyor. Bazıları kilolarım ile mutluyum diye düşünse de obez olmanın yanı sıra hastalıklara karşı savunmasız kalmak oldukça önemli bir konu. Bazı kişiler de görünüş açısından kilolu olmaktan mutlu değil. İşte bu nedenle etkili yöntemler hakkında araştırma yapılıyor. Neyse ki yöntemler oldukça fazla ve pek çok kişi kilolarından kurtulabiliyor. Bu yöntemlerden biri Saxenda denilen iğnedir.

Saxenda Nedir?

Saxenda, kilo kontrolüne yardımcı olan reçeteli bir ilaçtır. Hastaların kilolarını azaltmalarına yardımcı olmak için bir diyet ve egzersiz planı ile birlikte kullanılır.

İlaç mide boşalma hızını engelleyerek çalışır. Başka bir deyişle, midenin daha az kalori salmasına neden olur, bu da kilo kaybına neden olur. Bununla birlikte, bazı olumsuz yan etkilere neden olma potansiyeline sahiptir.

Saxenda olarak pazarlanan bir anti-diyabetik ilaçtır. Obezite olan yetişkinleri tedavi etmek için kullanılır. İlaç mideye veya üst kola enjekte edilebilir. Bu ilaç, bir egzersiz planı ve düşük kalorili diyet ile birlikte kullanılmalıdır. Bir doktor gerekirse Saxenda dozunu artırabilir.

Kullanımı: enjeksiyonu sıvı bir çözelti içinde gelir ve bir dozlama kalemi ile uygulanır. İlacı kullanmadan önce üreticinin talimatlarını dikkatlice okuyunuz. İlacın içindeki herhangi bir maddeye alerjiniz varsa, doktorunuza söyleyiniz. İlacın yanlış kullanılması veya doktorunuzun tavsiyelerine uyulmaması ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Zayıflamak için Saxenda Kullananlar

Saxenda, kilo kaybı için kullanılabilen reçeteli bir ilaçtır. Bu ilaç, glukagon miktarını veya iştahınızı uyaran bir hormonu azaltarak çalışır ve normal bir metabolizmayı destekler. Ayrıca insülin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

İlaç uyluk veya karın içine enjekte edilir. Enjeksiyon bölgesini enjekte ettikten sonra ovmamalısınız. Saxenda’yı kilo kaybı için kullanırken büyük yemeklerden ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol öykünüz varsa, kullanımı hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

Kilo kaybı için SAXENDA almaya ek olarak, bir diyet planı ve egzersiz rutini izlemeniz gerekir. Doktorunuz veya beslenme uzmanınız, ihtiyaçlarınıza uygun bir kilo verme programı bulmanıza yardımcı olabilir.

Saxenda Zararları Nelerdir?

Şiddetli ve tehlikeli yan etkilerin yüksek riski nedeniyle, Saxenda tedavisine başlamadan önce bir sağlık uzmanından bilgi almak önemlidir. Ayrıca bu dönemde başka ilaçlar veya takviyeler almaktan kaçınmalısınız.

 • Akut pankreatite neden olur. Akut pankreatit, Saxenda’nın nadir fakat ciddi bir yan etkisidir. İltihaplı pankreas, kanser de dahil olmak üzere uzun vadeli komplikasyonlara yol açabilir. Semptomlar karın ağrısı, kusma ve mide bulantısını içerir.
 • Saxenda, ciddi komplikasyonlara neden olabilecek bir durum olan düşük kan şekeri geliştirme riskini artırabilir.
 • Saxenda’nın hamile kadınlar için önerilmediğine dikkat edilmelidir. Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuza söyleyiniz. Bu, özellikle şeker hastalığınız veya kalp rahatsızlığınız varsa doğru olabilir.
 • Diyabetli kişilerde böbrek hasarı riski de yüksektir. Bu nedenle, sırt ağrısı, mide bulantısı veya kusma gibi böbrek sorunları belirtileri yaşarsanız, derhal sağlık uzmanınıza başvurun. Anjiyoödem öyküsü veya diğer GLP-1 reseptörü agonistleri öyküsü olanlar da Saxenda’yı dikkatle kullanmayı düşünmelidir.
 • Diğer bir potansiyel yan etki, ciddi bir alerjik reaksiyondur. Çok yaygın olmamakla birlikte bu belirti dilin, deri altının ve ağızda şişmeye neden olabilir.
 • Başka bir semptom, yüksek bir karaciğer enzimidir. Çoğu zaman, bu diğer faktörlerin sonucudur. Ancak SAXENDA alırken karaciğer enzimlerinde yükselme fark ederseniz, doktorunuzla konuşmalısınız.

Saxenda almanın en yaygın yan etkilerinden bazıları mide bulantısı, şişkinlik ve kusmadır. Bunlar, ilacın kullanıldığı ilk birkaç gün boyunca sık görülür, ancak birkaç hafta sonra geçmeleri gerekir.

Ağzınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi veya nefes almada zorluk gibi ciddi bir alerjik reaksiyon fark ederseniz, hemen yerel acil durum numaranızı arayın. Bu reaksiyonlar ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Saxenda Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bazı insanlar ilaca alerjik reaksiyon gösterir. Diğerlerinin enjeksiyon bölgesinde sorunları var. Enjeksiyon bölgesini ovmaktan kaçınmalısınız.
 • Saxenda kullanımıyla ilgili bazı riskler vardır. Karaciğer veya böbrek sorunları olan kişiler ilacı almadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır. Ayrıca pankreatitli kişilerde Saxenda yan etki riskinde artış olabilir.
 • Saxenda’yı alırken bol su, kafeinsiz içecekler ve diğer sıvıları içmelisiniz. Aksi takdirde vücudunuz susuz kalabilir ve bu da böbrek sorunları riskini artırır.
 • Saxenda’yı kullanırken, birkaç hafta boyunca kalori açığını da korumaya çalışmalısınız. Bu nedenle, daha düşük bir dozla başlamalı ve her gün dozunuzu kademeli olarak artırmalısınız.
 • Saxenda’nın hamileyken kullanımının güvenli olmadığını bildirmektedir. Emzirme döneminde de ilaç kullanılmamalıdır. Saxenda’nın anne sütüne geçtiği bilinmemekle birlikte, hamilelik sırasında kilonuzu yönetmenin en iyi yolu hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.
 • Saxenda’nın dozu zamanla artırılabilir. İlaç günlük olarak alınmalıdır. Diğer ilaçlarla, özellikle insülinle aynı anda almayınız. Vücudunuzda hızlı kalp atışı gibi herhangi bir olağandışı değişiklik yaşarsanız, derhal doktorunuzu aramalısınız.
 • Kesin dozajın bir dizi faktöre bağlı olduğunu hatırlamak önemlidir. Bir doktor, iyi bir doza karar vermenize yardımcı olabilir. Bir dozaj seçerken, ilacın diğer ilaçlarla ne kadar etkileşime girdiğini göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır.
 • Ayrıca Saxenda’nın oral ilaçların emilimini etkileyebileceğini de bilmelisiniz. Bunu önlemenin yolları hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Bol su içmek de önemlidir. Dehidrasyon böbrek yetmezliğine yol açabilir, bu nedenle sıvı alımınızı takip ettiğinizden emin olun.
 • Baharatlı yiyeceklerden ve zengin yiyeceklerden kaçınmalı, büyük öğünlerden kaçınmalısınız.

Saxenda Yorumları

 

sanılanın aksine zayıflama ilacı değildir. hızlı kilo alan ya da sürekli şekerli ve yağlı yemek yiyen insanlardaki tatlı krizini bastıran bir ilaçtır. tatlı krizi acıkmak değildir. yeteri kadar karbonhidrat,protein ve yağ tüketildiğinde bile bünyedeki düzenli tatlı yeme isteğidir. bu hücrelerin sürekli şeker almaya alışmasından kaynaklıdır. bu ilaç da bu hissi bastırmayı sağlar. yoksa “ilaç aldım, kilo verdim.” diye bir şey yoktur.

ilacı kullanıp hızla zayıflayan bir tanıdığım vasıtası ile haberdar olduğum ve endokrine muayene olduktan sonra kullanmak istediğim bir ilaç. benim kullanan arkadaşlara bazı sorularım var. insilün direncim yüksek ve dolayısıyla beden kitle endeksim de. anladığım kadarıyla zaten insülin direncine yönelik kullanılan bir ilaç. fakat benim kilo fazlam 20 kilo. elbetteki az değil ama bu ilaç için illaki daha fazla bir kilo ya da insülin direnci şart mıdır? ilaç kullananlar ne şekilde başladıkları ile ilgili bilgi verirlerse çok sevinirim.

11. gündür her sabah göbüşüme yaptığım iğne. 4 kilo eksildim. hipoglisemi teşhisinden sonra dr verdi. bağırsak ve beyinde salgılanan tokluk hormonu normal bir insanda günde 2 dk salgılanır. gün içerisindeki öğünler için yeterlidir. saxenda bu hormonu harekete geçirip 10-18 saat kadar vücutta kalmasını sağlıyor. yani 2 lokmayı zor yutup, ayıp olmasın diye yemek yiyosun ve hep toksun. 2 tane yeşil erik, 1,5 porsiyon iskender gibi oturuyo mideye. endokrinolojiye görünmeden ve ayrıntılı tahlil yaptırmadan kullanılmaması gerekir. kısaca dr yazıcak. göbüşüm mü? delik deşik ama tatlı.

endokrinoloji doktorumun diyete destek amaçlı düşük doz olarak verdiği iğne, 785 tl ve bence çok gereksiz. diyetinize uyduğunuz takdirde zaten kilo verirsiniz. (hastalık olanları kast etmiyorum elbette).

düğünüme tam 6 ay kalmışken, tip 2 diyabet hastası olmuşken, 125 kilogramken (181 cm) , ve doktor raporu ile ücretsiz olduğunu duymuşken. beni acayip ikilemde bırakan iğne. ya açıkcası beni akşam haberlerinde yanlış ilaç kullanımı yüzünden yatalak olmuş şekilde izlemenizi istemiyorum. ama bir yandan da denemek istiyorum. daha kilo veremiyorum sakın bana diyet yap demeyin. 3 ayda anca 133 kg’dan 125’e düştüm. daha 1 yıllık ilaç olması ayriyetten korkutuyor. kullanan (gerçekten kullanan,mümessili ya da satıcısı olmayan) yazarlardan destek ve bilgi rica ediyorum.

edit: devlet karşılamıyormuş.

fda onaylı ilk kilo verdiren ilaç

3 adet 6 mg/ml satış fiyatı 1783 tl gözüküyor

peki bu acaba kaç hafta gidiyor uygulanımı nasıl dediğim ilaç

bizim hanıma mide botoksu yaptık 6 bin tl para verdik nerdeyse hiç ise yaramadı maalesef

Yorumlar ekşisözlükten alınmıştır.Yorumlar sebebiyle sitemiz sorumlu tutulamaz.Bu ilacı kullanıp kullanmamak sizin insiyatifinizdedir.Biz kullan veya kullanmayın diyemeyiz.O yüzden doktor kontrolünde kullanınız.

 

 

Yorum yapın

wp cache