Tavuk çorbasının yanına ne gider ?

Tavuk çorbasının yanına ne gider ?

But parçalarıyla hazırlandığında daha yağlı ve lezzetli olan tavuk çorbasını diyet ve hafif sevenler beyaz tavuk göğüs etiyle de yapabiliyor. Tavuk parçaları iri ya da ufalanmış olarak tercih edilebilir. Damak tadına göre baharatlarla da çeşitlendirilebilir. Bu nedenle neredeyse her damak tadına uygun bir lezzeti vardır. Peki bu kadar çeşitli lezzetleri bulunan tavuk çorbasının yanına ne gider ?

tavuk çorbasının yanına ne gider
tavuk çorbasının yanına ne gider

 

Patlıcan Kebabı

Fırında hazırlayacağınız patlıcan kebabı, tavuk çorbasının ardından sofranıza oldukça zengin bir görünüm katacaktır. Tercihen patates püresiyle birlikte hazırlayıp servis edebilirsiniz. İçerisinde farklı biber çeşitleri ekleyebilirsiniz. Kış aylarında yapıyorsanız da kurutulmuş biberleri kullanabilirsiniz. Ev halkı ya da misafirleriniz acı seviyorsa, acı biberler ekleyerek patlıcan kebabını lezzetlendirebilirsiniz. Ayrıca kış aylarında hastalıklara karşı çok iyi gelecek olan acı, zaten patates püresiyle yumuşatılarak yenilecektir.

Kuru Fasulye

Etli veya etsiz, sucuklu veya sucuksuz yapacağınız kuru fasulye yemeği tavuk çorbasıyla yapılan başlangıcın ardından çok iyi bir lezzet uyumu yakalayacaktır. Kimi damak zevkleri tavuk yemeğinin ardından eti uygun bulmayabilirken, kimileri de tavuk ve eti arka arkaya yemekten son derece memnun olabilir. Bu nedenle bu konudaki tercih tamamen sizlerin damak tadına göredir. İki türlü olarak da hazırlayabileceğiniz kuru fasulye, sofranıza yakışacaktır. Mutfağımızın geleneksel lezzetlerinden olan kuru fasulyeyi yine arzuya göre baharatlarla tatlandırarak sofralarda yer verebilirsiniz.

Pilav

Öncelikle bu sofrada pirinç pilavının farklı versiyonlarını deneyebileceğinizi belirtmek gerekir. Kuru fasulye ile ana yemek hazırlayanlar şehriyeli pilav tercih edebilirken, patlıcan kebabını seçenler ise sade pirinç pilavını daha uygun bulabilir. Mantı gibi farklı bir ana menü düşünenler ise nohutlu pilav yapabilir. Farklı türden fırın kebap çeşitlerini hazırlayanlar ise, kebabın yanlarına göre garnitürlü pilav da hazırlayarak menüsünü çeşitlendirebilir.

Tavuk çorbasından parça tavuklar kaldıysa nohutlu pilavı ana yemek olarak tercih ederek üzerine didilmiş but parçalarını koyarak bile tek başına servise hazırlayabilirsiniz. Aynı seçimi tavuk göğsü ile de uygulayabilirsiniz.

Şehriye Salatası

Tavuk yemekleri ve şehriyeli içeriklerin birbirine uyum sağladığı zaten bilinen bir gerçektir. Bu durumda tavuk çorbasının yanına şehriye salatası seçerek aradaki diğer ana yemekler için de uyumlu bir salata elde edebilirsiniz. Tercihen yıldız şehriyeli ya da arpa şehriyeli olarak hazırlayabileceğiniz salatanın içerisine şeker pancarı gibi ekşi lezzetler ilave edebilirsiniz. Haşlanmış süt mısır ve turşu gibi çeşitlere de salatanızda yer verebilirsiniz.

Patatesli Börek

Tavuk çorbası etrafında kurulu olan sofranızda ana yemek, yanlar ve salatayı hazırladıktan sonra, bir tek aperatif çeşidiniz eksik kalıyor. Hazır yufkadan patatesli börek masanın 2-3 farklı noktasında servis edebileceğiniz güzel bir alternatif olarak öne çıkıyor. İç patates harcına pul biber ekleyerek böreğinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Aslında aynı malzemelerle yapılan patatesli mantıyı da yine aperatif olarak tereyağı soslu bir şekilde sofralarda rahatça servise koyabilirsiniz.

 

Önerilen yazımız : Ekşili köfte yanına ne gider ?

Yorum yapın

bazen sözleri-amcayı telefona kaydetme isimleri-hocayı telefona kaydetme isimleri-sözlüye güzel sözler-yeğen sözleri - kızlara güzel sözler - toruna güzel sözler-telefona kaydetme isimleri-bilgi öğren-www.limonblog.com-Dede sözleri