Pidenin yanına ne gider ?

Kıymalı, peynirli, patatesli ve daha pek çok farklı iç malzemesiyle ülkemizin her yöresinde pide yapılır. Yapıldığı yörenin kültürünü de yansıtmasıyla ön plana çıkan pide çeşitleri, özellikle toplu yemek törenlerinin vazgeçilmezleridir.

pidenin yanına ne gider
pidenin yanına ne gider

Düğünlerde, cenazelerde ve diğer toplu organizasyonlarda pide ikramı oldukça yaygındır. Elbette pideleri yalnızca bu tarz organizasyonlarla sınırlamak da haksızlık olacaktır. Bireysel olarak da alınabilen veya yapılabilen pide çeşitleri, özellikle yemeksiz kaldığımız günlerde iyi birer alternatif oluşturur. Günün sorusuna geçecek olursak, pidenin yanına ne gider?

Mercimek Çorbası

Gerek lokantalarda, gerek evlerde, gerekse de toplu davetlerde pidenin öncesinde az porsiyon bir çorba tercih edilir. Katı bir yiyecek olan pide için mideyi hazırlamak için çorba ile başlanır. Fazla doyurucu olmaması için az porsiyon şeklinde önerilir. Ayrıca yine doyurucu olmaması açısında tanesiz çorbalar ön plana çıkıyor. Şehriye ya da yayla gibi çorbalardan ziyade, domates ve mercimek çorbası tavsiye edilir. Domates çorbası da kıvamlı yapısıyla pidenin yanında pek tercih edilmemektedir. Bu nedenle pidenin yanında mercimek çorbası ilk alternatif olarak göze çarpıyor.

Meşrubat

Pide ikramı ya da servisinin olduğu her yerde çeşitli meşrubat seçenekleri bulunur. Kimi zaman ayran, kimi zaman kola öne çıksa da, özellikle ev tipi pide servislerinde komposto çeşitleri tercih edilebiliyor. Yağlı olması nedeniyle kimilerinin içeceksiz olarak da tüketebildiği pide çeşitleri, yine de hamurlu içeriği ve genellikle sert olan kenarlarından dolayı içecek ihtiyacı hissettirir. Kır pidesi tarzındaki kahvaltılık pide çeşitleri için ise meşrubat olarak çay sunulabilir. Etli pide çeşitlerinin yanında ayran öne çıkarken, özellikle yaz aylarında daha fazla serinlik hissi verdiği için kola ve diğer gazlı içecekler de tercih edilebilir.

Soğan – Salata

Başlığın bu şekilde tercih edilmesinin bir nedeni var. Diri olarak tek başına soğan, salata çeşitleri, soğanlı salatalar ya da direkt olarak soğan salatası yapılabilir. Ayrıca soğan ve salata ayrı olarak da pidenin yanında servis edilebilir. Soğan salataları genellikle sade ya da maydanoz ile ikram edilir. Yanında sumak, tuz, pul biber ve limon ile sunularak tatlandırma imkanı sağlanır. Pidenin en çok tercih edilen soğan-salata grubu servis ise, tarif edildiği şekilde soğan salatası ve yanında mevsim salatadır.

Ezme

Damak tadınıza uyuyorsa ya da misafirlerinizin damak tadına uyduğunu düşünüyorsanız pidenin yanında lokanta usulü ezme çeşitleri hazırlayabilirsiniz. Beğenileceğinden ve severek yenileceğinden hiç şüpheniz olmasın.

Közlenmiş Biber

Özellikle İç Anadolu yöresinde pide fırınlarında yapılan pidelerin yanında mevsimine göre biber çeşitleri de közlenmek üzere fırınlara teslim edilir. En çok tercih edileni sivri biber olsa da, acı sevmeyenler çarliston biberi de közlenmek üzere hazırlayabiliyor. Pek çok yörede kabuğu bile soyulmadan servis ediliyor. Pidenin yanında soğan salatası ve biberi ayrı ayrı servis ederek çok sevilen ve pratik bir sofra hazırlayabilirsiniz. Makalemizin sonuna geldiğimizde ise son olarak hatırlatma yapmak isteriz. Belki pide yapmaktan vazgeçer kabak yemeği yaparsınız. O halde kabak yemeğinin yanına ne gider makalesine göz atın !

Yorum yapın

wp cache