Sulu köftenin yanına ne gider ? - Güzel Bilgiler

Sulu köftenin yanına ne gider ?

Genellikle her sene sonbahar aylarında hazırlayarak buzluklara doldurduğumuz sulu köfte, bugün ne pişirsem sorusunun en kolay cevaplar arasında yer alır. Elbette sadece kışlık olarak düşünülmemesi gerekir. Günlük olarak hazırlanıp pişirilmesi de pratik sayılabilir.

 

sulu köftenin yanına ne gider
sulu köftenin yanına ne gider

 

Kimilerinin patatesli, kimilerinin sade sevdiği sulu köfte, çoğu kimse tarafından soğan ve salçalı olarak pişirilir. Aynı zamanda doyurucu bir çorba olarak da kullanılabilir. Bu nedenle sulu köftenin yanına ne gider sorusunun cevapları arasında ana yemekler de bulunacaktır.

Yayla Çorbası

Salçalı ve sulu bir yemek olduğu için, yanına yapılacak olan çorbanın farklı bir lezzette olması aranır. Bunu en iyi karşılayan çorba da yayla çorbası olacaktır. Hemen her yöremizin mutfağında bulunan bir lezzet olan yayla çorbası, hem doyurucu olması hem de yoğurtlu olması nedeniyle sıkça tercih edilir. Yine bu nedenledir ki sulu köftenin yanına yayla çorbası öne çıkan çeşitlerden birisidir.

Pirinç Pilavı

Kimileri sulu köftenin yanına bulgur pilavı da tercih edebilir. Ancak sulu köftenin içeriğinde zaten bulgur olduğu için, bazıları için iyi bir tercih olarak görülmez. Bu nedenle sulu köftenin yanına en çok pirinç pilavı yapılır. Özellikle şehriyesiz olarak pişirilmesi öne çıkar.

Zeytinyağlı Pırasa Yemeği

Sofranızda sulu bir et yemeği varken, bir de zeytinyağlı sebze yemeği düşünülebilir. Genellikle kış aylarında sulu köfte tercih edildiği için, yine bir kış sebzesi olan pırasa ön plana çıkar. Bir avuçtan daha az pirinç de içeren pırasa yemeğini soğansız olarak pişirmeniz önerilir. Zaten soğansı bir sebze olan pırasa sadece havuç ve istenirse çok az salça ile yapılır. Servis tabağına aldıktan sonra üzerine biraz da limon gezdirebilirsiniz.

Barbunya

Sulu köftenin yanına barbunya yemeği de farklı bir ana yemek çeşidi olarak önerilebilir. Farklı besin grubunda yer aldığı için sofraya farklı bir lezzet katacaktır. Baklagiller familyasının faydalı üyelerinden birisi barbunya yemeği, aynı pırasa gibi havuç ve salçalı olarak pişirilebilir. Barbunya içinde havuç sevmeyenler ise sade olarak da pişirebilir. Elbette barbunyaların önceden haşlanması ve şişirilmesi gerekir. Bunun için zamanı olmayanlar ise konserve olarak satılan barbunyaları alarak kolayca pişirebilir.

Turşu

Yukarıda sayılan çeşitler sofrada olsun veya olmasın, sulu köftenin olması o sofraya turşu eklenmesi yeterlidir. Daha spesifik olarak yağlı biber turşusu önerilebilir. Bununla birlikte domates ve lahana da içeren bir karışık turşu çeşidi de sofraya gayet uyumlu olabilir.

 Salata Çeşitleri

Eğer sulu köfteyi patates eklemeden pişirdiyseniz salata çeşitleri arasından patates salatası tercih edilebilir. Eğer köftenin içinde zaten patates varsa farklı türlere yönelmeniz gerekebilir. Bunun için de yoğurtlu salata tarifleri ön plana çıkar.

Özellikle yoğurtlu semizotu salatası veya cacık en çok tercih edilenler arasında yer alır. Her ikisini de zeytinyağı ve acı baharatlarla tatlandırabilirsiniz.Sulu köftenin yanına ne gider konumuzun sonuna geldik.Bundan önceki konumuz olan pizzanın yanına ne gider konumuz için tıklayabilirsiniz.

Yorum yapın

bazen sözleri-amcayı telefona kaydetme isimleri-hocayı telefona kaydetme isimleri-sözlüye güzel sözler-yeğen sözleri - kızlara güzel sözler - toruna güzel sözler-telefona kaydetme isimleri-bilgi öğren-www.limonblog.com-Dede sözleri