Eriştenin yanına ne gider ?

Anadolu topraklarının her yöresinde ev kesmesi olarak yapılan, şehirlerimizde ise hazır kesilmiş hallerde satılabilen erişte, sofralarımıza zenginlik katıyor. Halis tereyağı ile pişirildiğinde ekstra lezzetli olan erişte kesmesi, üzerine ceviz parçaları serpiştirerek başka bir kimliğe bürünüyor. Tereyağlı olarak pişirilebileceği gibi, pişirildikten sonra ayrı cezvede eritilen tereyağı servis tabaklarında da İskender usulü dökülebilir. Tansiyon sorunu olmayanlar için bol tuzlu olarak daha lezzetli olduğu kabul edilen eriştenin yanına ne gider dendiğinde akla ilk olarak yoğurt gelmektedir.

eriştenin yanına ne gider
eriştenin yanına ne gider

Lokanta Usulü Sarı Mercimek Çorbası

Genel olarak mercimek çorbası, eriştenin öncesinde tavsiye edilir. Ancak lokanta usulü sarı mercimek çorbasının ayrı bir yeri vardır. Hazırlanışı da oldukça pratik olan bu çorbayı tercihen az porsiyon olarak servis ederek sonrasındaki yemekler için midelerde yer bırakmayı tercih edebilirsiniz.

Yoğurt ve Yoğurtlu Salatalar

Doğrudan erişte servis tabağının üzerine ekleyebileceğiniz yoğurdu, salatalarda tercih ederek de ara soğuk havasında servis edebilirsiniz. Özellikle közlenmiş sebze içeren yoğurtlu salatalar eriştenin yanında iyi birer seçim olarak göze çarpıyor. En yaygın olarak biber ve patlıcanın ocakta ya da fırında közlenmesiyle pratik bir şekilde hazırlanabilen salata türleri, yoğurt ve baharatlar ile tatlandırıldığında sofranızla güzel bir uyum içerisinde olacaktır.

eriştenin yanına ne yapılır
eriştenin yanına ne yapılır

Yoğurtlu brokoli salatası da eriştenin yanına tüketilerek sofranın besin zenginliği yükseltilebilir. Pratik olarak hazırlanabilir. Brokolileri haşlayın ve dallarını birbirinden ayırın. Üzerine yoğurt, zeytinyağı, pul biber , tuz ve limon ekleyerek servis edin.

Zeytinyağlı Yeşil Fasulye

Etli taze fasulye yemeği genellikle pilavla birlikte tercih edilir. Zeytinyağlı tarifi ise eriştenin yanına vazgeçilmeziniz olabilir. Daha önce denemeyenlerin bu ikiliyi mutlaka tatması önerilir. Eriştenin yanına zeytinyağlı taze fasulye yemeği, havuç ve patates gibi sebzelerle çeşitlendirilebilir. Zeytinyağlı olmasıyla ısıtılmadan da tüketilebilir olması sayesinde, ertesi gün için de menünün yarısını bugünden hazırlamış oluyorsunuz. İster sulu yapıp ekmekle, ister susuz yapıp çatalla yenmek üzere servis edebilirsiniz. Elbette zeytinyağlı sebze yemekleri sevmeyenler için kıymalı taze fasulye de iyi bir alternatiftir.

Patlıcan Musakka

Biraz da etli yemeklere bakmak gerek tabii. Eriştenin yanına yoğurtlu ve zeytinyağlı sağlıklı öneriler verdik. Elbette protein deposu olan kırmızı et yemekleri de yakışır. Patlıcan Musakkayı bol kıymalı ve soğanlı pişirerek servis edebilirsiniz. İçerisine elbette biber ve domates de eklemeniz önerilir. Eğer kış aylarınca yapacaksanız, kurutulmuş biber ve domatesin yanında, kavanoz menemenleri de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Lezzet açısından bir farklılık olmayacağını bilmenizi isteriz. Kışın aldığınız biber ve domates büyük ihtimalle tatsız olacağı için, yazdan yapılan hazırlıklar hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli birer alternatiftir.

Nar Ekşili Marul Salatası

Eriştenin yanına salata çeşitleri genel olarak yakışır. Ancak nar ekşili marul salatasının ayrı bir yeri olduğu eklenebilir. Özellikle Akdeniz marulu ya da kırmızı marul olarak tanımlanan kıvırcık ile yapıldığında çok uyumlu bir lezzet yakalarsınız. Ayrıca içerisine mısır taneleri  ve/veya şeker pancarı ilave ederek vitamin ve mineral yönünden sofranızın değerini yükseltebilirsiniz.

Yorum yapın

wp cache