Geç Yürüyen Bebekler Daha mı Zeki olur ?

Geç yürüyen bebekler daha mı zeki olur ? Bebekler neden geç yürür ? Bebekler hakkında yapılan milyonlarca araştırma var ve bunlardan bazıları yürüme ile zekanın bağlantısı hakkında. Erken yürüyen bebeklerin genellikle üstün zekaya sahip olduğunu söyleyenler mutlaka çevrenizde olmuştur. Oysa ki İsviçreli bilim adamları geç yürüyen bebeklerin de daha zeki olabileceğini bildiriyor.

Bebekler en geç ne zaman yürür?

Bebekler üçüncü ayından itibaren başlarını tutar ve altıncı ay itibari ile otururlar. Oturmayı öğrendikten kısa süre sonrası yuvarlanır ve emekler. Bazı çocuklar ise emeklemeden direk olarak yürür. Her çocuğun gelişimi farklıdır. Kimi erken kimi geç yürür. Bu biraz size biraz bebeğe ve biraz da bebeğin gelişimine bağlıdır. Bu nedenle endişe yapmadan zamanın tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Bebekler en geç şu zaman yürür diye belirtmek aslında çok da doğru değildir. Ancak bebeklerin genel olarak 12-18 ay arasında yürüme döneminde olduğunu hepimiz biliriz. Bebeklerin zekası ve geç yürümesi ile arasında bağlantı olduğu hakkında kanıtlı bir araştırma olmadığı için geç yürüyen bebek zekidir, diye belirtemeyiz.

 

geç yürüyen bebekler daha mı zeki olur

Bebekler ilk üç yılını ne kadar dolu dolu yaşarsa ve ekrandan uzak tutulursa zekası için bir o kadar iyiliğe maruz kalmış olurlar. Bu nedenle bebeğinize hem fiziksel hem de psikolojik destek vermek adına onunla ilgilenmeye çalışmalısınız. İlk adım arabaları, konforlu ayakkabılar, yeterli beslenme, ilgilenim ve sabır ile bebeğiniz çok yakında yürüyecektir. Kendinizi rahatlatmak adına bir doktora elbette danışabilirsiniz.

Bebekler Neden Geç Yürür?

Her bebeğim motor kabiliyeti farklıdır ve yürüme motor becerileri ile doğrudan bağlantılıdır. Bunların yanı sıra fiziksel gelişim ve elbette destek çok önemli. Siz müsaitken bebeğinizi yürütmeye çalışmalısınız. Meşgulken bebeğinizi yanınıza almalı ve ilk adım arabası gibi güvenli ve destek verici yollara başvurmalısınız.

Bazı bebekler geç ve bazıları da erken yürür. Bu oldukça doğaldır. Erken yürüyen bebeklerin aileleri genellikle mutluluk içinde iken henüz yürümemiş olan ailelerde endişe olabiliyor. Oysa ki geç yürüyen bebekler de zeki olabilir.

 

geç yürüyen bebekler

Birkaç araştırma, 2 yaşından önce yürümeye başlayan çocukların akranlarından daha zeki olmadıklarını ortaya koyarken, diğer araştırmalar ikisi arasında önemli bir korelasyon ortaya çıkardı.

Buna rağmen uzmanlar, çocuğunuzu dönüm noktalarında aceleye getirmeniz için hiçbir neden olmadığını söylüyor. Anahtar, iyi bir örnek oluşturmak ve çocuğunuza etrafındaki dünyayı öğrenmesi ve keşfetmesi için birçok fırsat sunmaktır.

Kesin cevaplar olmasa da, bebeğinizin neler yapabileceğini öğrenmek her zaman çabaya değer. Geleceği tahmin etmenize yardımcı olabilir ve size gönül rahatlığı verebilir.

Bebeklerde Yürüme İle Zeka Arasındaki Bağlantı

Bir çocuğun hayatındaki en ünlü başarılardan biri erken konuşmak ya da yürümektir. Erken yürümenin bir zeka göstergesi olduğunu kesin olarak kanıtlayan hiçbir bilimsel çalışma olmasa da, bu hala çok büyük bir başarı olarak düşünülür. Bir bebek altı aydan iki yaşına kadar yürüyebilir, ancak tüm çocuklar bu dönüm noktasına ulaşamaz. Ancak belli bir yaştan önce bebeğin yürüyebilmesi konusunda endişeye kapılmamak önemlidir.

Bir çocuğun zeka seviyesini belirleyen pek çok faktör olmakla birlikte, bebeğinizde arayabileceğiniz bazı çok temel işaretler vardır. Bunlar, gelişmiş entelektüel teşvik, başkalarıyla güçlü duygusal bağlılık ve olağanüstü problem çözme becerilerini içerir. Bunların yanı sıra, bir bebeğin kendine özgü ilgi alanları da olacaktır. Çocuğunuzu çevrelerindeki dünyayı keşfetmesi için teşvik etmeli ve sorularına cevap bulması için ona kaynaklar vermelisiniz.

Yaşamın ilk aşamalarında, bir çocuk kısa dikkat sürelerine duyarlıdır. Çocuğunuz çok zeki bir bebekse, bir göreve uzun süre odaklanma yeteneğine sahip olacaktır. Beş aylıkken, dikkati dağılmadan bir kitaba, tahta bir kütüğe veya bir yapboza odaklanabilir.

Yüksek zekaya sahip bir bebeğin bir başka işareti de, kendisinden büyük çocukların arkadaşlığını aramasıdır. Bunun nedeni, daha büyük bir çocukla birlikte olmanın getirdiği ileri düzeyde entelektüel ve duygusal uyarımdan zevk almalarıdır.

Bebeği geç yürüyen Anneler

Geç yürüyen bir bebeğe sahip olmak stresli ve yorucu bir deneyim olabilir. Bunu hem siz hem de aileniz için keyifli bir deneyim haline getirmek için atabileceğiniz birkaç adım var. Bunlardan en bariz olanı, küçüğünüz için güvenli ve teşvik edici bir ortam yaratmaktır. Tabii ki, bu, evinizin eksiksiz bir çocuk korumasını içerir. Bu, merdiven kapılarının yerleştirilmesini ve keskin kenarlı mobilyaların çıkarılmasını içerir. Ek olarak, acil bir durumda çocukları meşgul etmek için yüksek kaliteli bir bebek taşıyıcı ve iyi yerleştirilmiş birkaç yükseltici koltuk satın almayı da düşünebilirsiniz.

İyi bir gece uykusunun yanı sıra, tüm kapı ve pencerelere çocuk kilitleri takarak bebeğinizin güvenliği konusunda proaktif bir duruş sergilemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, küçük oyun süreniz için belirlenmiş bir alana sahip olmalısınız. Fetüs hala bir bebek olarak görülse de, onları mutlu ve sağlıklı tutmak için yapabileceğiniz en iyi şeyin, onları beyin gelişimini destekleyen faaliyetlerle meşgul etmek olduğunu unutmamak önemlidir. Bebeğinizin ilgisini çekecek en eğlenceli aktivitelerden bazıları şarkı söylemek, dans etmek veya sadece oryantal dansı içerir.

Yorum yapın

wp cache