Domates çorbasının yanına ne gider ?

Hem sulu hem de kıvamlı olması nedeniyle sık yapılan domates çorbası yanına pek çok ürün ve yemeği çağrıştırır. Daha sulu çorba sevenler blender ile geçerek çorbayı daha sulu hale getirebilirler. Ayrıca üzerine kaşar rendesi ile birlikte servis edilmesi önerilir. Domates çorbasının yanına ne gider sorusuna cevap olarak çok farklı alternatifler sunulabilir.

İster kışlık kavanoz menemenlerle ister kuru domatesle yapılabilen domates çorbası, taze domatesle yapılması tercih edilir. Yine de taze domates bulunamayan kış aylarında kavanoz veya kuru olarak yapılabilir.

Dolma Çeşitleri

Soğan, pirinç ve baharatlarla tatlandırdığımız dolma iç harçları çok farklı sebzelere doldurulabilir. En yaygın olarak patlıcan, kabak ve biber dolması yapılır. Çoğu yöremizde zeytinyağlı tercih edilse de özellikle iç doğu Anadolu ve Güneydoğu bölgelerimizde iç harcına kıyma da katılarak sıvıyağla yapılır.

Ayrıca dolma çeşitlerinin sadece yeşil biberle yapılmayacağı bilinmelidir. Özellikle yaz aylarında bulunabilen dolmalık sarı biber ve kırmızı biber de hazırlanan iç harçla birlikte domates çorbasının yanına çok yakışacaktır.

Bununla birlikte dolma çeşitlerinin tamamını taze sebzelerle olduğu kadar kurutulmuş sebzelerle de yapabileceğiniz unutmayın.

– Zeytinyağlı Biber Dolması

– Zeytinyağlı Karışık Sebze Dolması (Patlıcan, Kabak, Biber çeşitleri)

– Etli Biber Dolması

– Etli Karışık Sebze Dolması

Patlıcanlı Yemekler

Bazen et ürünleriyle bazen de sebzelerle birlikte pişirilen patlıcanlı yemekler pek çok soframıza olduğu gibi domates çorbası başlangıcı yapılan çorbalara da lezzet verecektir. Farklı alternatiflerin sunulabildiği patlıcan yemekleri genellikle kebap türünde tercih edilir. Bununla birlikte türlü şeklinde sebzelerle birlikte yapılması da çokça tercih edilir.

– Patlıcan Oturtma

– Karnıyarık

– Ali Nazik Kebabı

– Karışık Sebzeli Türlü

– Etli Sebzeli Türlü

Tavuk Yemekleri

Mutfaklarımızda sık tercih ettiğimiz çeşitlerden birisi de tavuk yemekleridir. Hem biraz daha ekonomik hem de lezzetli olmasıyla sofralarımızda geniş yer bulurlar. Çeşitli yemeklerin içine tavuk eklenebildiği gibi, tavuk merkezli menüler de hazırlanabilir. Önerilebilecek bazı tavuk yemekleri şöyledir:

– Fırında Sebzeli Baget

– Sebzeli Tavuk Sote

– Tavuklu Pilav

– Fırında Garnitürlü Tavuk (kanat ya da baget)

– Kızartma Tavuk Pirzola

– Izgara Tavuk İncik (ya da Kelebek)

Pilav Çeşitleri

Pek çok yemeğinin yanında pilav çeşitleri sınırlandırılsa da, domates çorbasının yanına ne gider sorusuna yanıt olarak çok farklı pilav önerileri yapılabilir. Menünün merkezindeki yemek bir çorba olduğundan bunu tamamlayacak çok sayıda ürün bulunabilir.

– Şehriyeli Pirinç Pilavı

– Sade Pirinç Pilavı

– Nohutlu Pirinç Pilavı

– Sebzeli Bulgur Pilavı

– Tereyağlı Bulgur Pilavı

– Şehriye Pilavı

– Erişte Pilavı

Makarna

Çorbanın yanına yapılacak ana yemeğin türüne göre pilav yerine makarna çeşitleri de öne çıkabilir. Tavuklu yemekler ve kebap türleriyle genellikle pilav çeşitleri tercih edilse de, patlıcan yemekleri gibi seçenekler makarnayı ön plana çıkarır. Sade haşlama yöntemiyle yapılabileceği gibi çeşitli soslarla daha zengin bir yemek hazırlanabilir. Salça sosu, fesleğen sosu, kıymalı sos gibi ürünler kullanılabilir. Bunlarla birlikte aşağıda sayılan makarna çeşitleri yapılması önerilebilir:

– Fırında Kıymalı Makarna

– Fırında Karnabaharlı Makarna

– Beşamel Soslu Makarna

– Peynir Soslu Makarna

Peynirli Börek Çeşitleri

Yemek çeşitlerinin içinde kullanılabilen peynir ürünleri, aperatif tarifler içinde daha çok karşımıza çıkar. Domates ve peynirin uyumu zaten herkesçe bilindiğinden, domates çorbasıyla başlanan sofranın devamında peynir olması gerekir.

Salata

Hem çorbada domates olması hem de arkasından yapılacak ana yemeklerde genelde sebze olması nedeniyle bu menüye yapılacak salata çeşitleri biraz düşündürebilir. Aşağıda seçenekler işinizi biraz kolaylaştırabilir.

– Şehriye Salatası

– Tavuklu Kuskus Salatası

– Patates Salatası

– Mısır Taneli Marul Salatası

Yorum yapın

wp cache