Menemenin yanına ne gider ?

Sebze kurutma ve kışlık kavanozlarda saklama teknikleri sayesinde artık her mevsim yapabildiğimiz bir yemek olan menemen, en çok kahvaltı sofralarımızda yer buluyor. Bazı evlerde akşam veya öğle yemeklerinde de sunulan menemenin yanına ne gider sorusu, çoğu kez kafaları karıştırabilir. Kahvaltılık bir ürün olması, içerisinde domates ve yumurta gibi malzemeler olması nedeniyle, yanına yakışacak ürünlerde soru işareti oluşabiliyor.

Peynirli Hamur İşleri

Peynirin kendisi zaten menemenin yanına sık tercih edilen bir üründür. Kahvaltı veya akşam sofralarında menemenle birlikte hamur işleri servis etmek istenebilir. Bu durumda da peynirli ürünler ön plana çıkıyor.  Dileyenlerin hazır yufkayla, kimilerinin milföy hamuruyla, kimilerinin ise ekmek hamuruyla tercih edebileceği farklı türden hamur işleri, özellikle peynirli olarak arzu ediliyor. Yine de aşağıda listelenen çeşitlerin peynir haricinde malzemelerle ya da sade yapılması da mümkündür.

 

menemenin yanına ne gider
menemenin yanına ne gider

 

– Sigara Böreği

– Hamur Kızartması (Bazı yörelerde Mafiş ya da Pişi olarak anılır)

– Gözleme Çeşitleri

– Pide Türleri

Kahvaltılık Peynir Çeşitleri

Üst başlıkta da belirtildiği üzere menemenin yanına en iyi seçeneklerden birisi de diri peynirdir. Hamur işlerine katılmadan doğrudan kahvaltı tabaklarında servis edebileceğiniz peynir türlerini damak tadınıza göre çeşitlendirerek sofralarda yer verebilirsiniz.  Ayrıca sade olarak eklenebilecek peynirlerin çörek otu serpilerek de servisi mümkündür. Kimi peynir gurmeleri ise ince kıyılmış soğanlarla ufalanmış peyniri maydanoz ile karıştırarak çiğ şekilde kahvaltı sofralarına ekleyebilir. İşte menemenin yanına düşünülebilecek kahvaltılık peynir çeşitleri:

– Tam Yağlı Beyaz Peynir

– Yarım Yağlı Beyaz Peynir

– Kaşar Peyniri (Menemenin üzerine de rendelenebilir)

– Lor Peyniri

– Tulum Peyniri

– Gorgonzola (Daha çok küf peyniri olarak bilinir)

Sade Makarna Çeşitleri

Daha çok akşam yemeklerinde düşünülecek bir ürün de sade makarna çeşitleri olarak öne çıkar. Özellikle ekmek tercih etmeyenler, menemenin yanına düşünebilirler. Hepsinin tadı aynı olsa da, genellikle spagetti ve penne gibi İtalyan makarnalarının yakıştığı söylenebilir.

Patates Kızartması

Ortada sıcak ürünlü bir kahvaltı varsa, orada patates kızartması seçeneği de mutlaka değerlendirilmelidir. Ketçap, mayonez, ranch sos gibi soslarla servis edilebileceği gibi, patates baharatı olarak bilinen kajun ile de servisi önerilir. Yine damak tadına göre ince uzun veya elma dilim şeklinde tercih seçenekleri vardır.

Çorba

Yine makarna gibi akşam yemeklerindeki menemenin yanına, daha doğrusu önüne bir çorba önerisi yapılabilir. Bol tereyağlı yapılan menemen öncesinde mideyi yumuşatmak isteyen tanesiz ve çok doyurucu olmayan çorbalardan yapmayı düşünebilirler.

– Çekilmiş ezogelin çorbası

– Mercimek çorbası

– Tavuk suyu çorbası

Yumurtalı Ekmek Kızartması

Bir kesimin sofralarında yer vermeyi unuttuğu yumurtalı ekmek kızartması da menemenin yanına düşünülmesi gereken önemli seçeneklerden biridir.  Zaten sadece yumurtalı ekme kızartması ile peynir bile birbirine yakıştığı düşünülürse, aynı sofrada bir de menemen olması kaçınılmazdır. Bu üçlüyü birlikte tercih ederek enfes bir kahvaltı sofrası hazırlanabilir.

Çay – İçecek

Tabii ki menemenin yanına önerilen içecek olarak ilk akla gelen çay olacaktır. Kültürümüzde geniş bir yeri olan çay, her kahvaltı sofrasının zaten vazgeçilmez ürünüyken, menemen yanında da aynı unvanını korur. Elbette farklı bir seçenek düşünenler için de bir takım öneriler yapılabilir. Özellikle akşam ve öğle yemeğinde menemen tüketecekler, birkaç farklı içecek türüne yönelebilirler.

– Ayran (Cacık da olabilir)

– Kola

– Kahve (Yine kahvaltı çeşidi olarak düşünülebilir)

– Meyve Suyu (özellikle çocuklar için önerilebilir)

Patates Salatası

Menemeni kahvaltı haricindeki diğer öğünler için düşünenler yanına bir salata düşünüyorsa, buradaki tercih patates salatası olmalıdır. Soğan ve baharatlarla tatlandırılan patates salatasını, bol limonla birlikte servis edebilirsiniz.

Yorum yapın

wp cache