Lviv Gece Hayatı Rehberi: Wooow Dedirtmeyen Geceler

Ukrayna’nın ülkemizdeki şanından dolayı ‘’Ooof resmen alkole düşeceğiz, clublarda nasıl eğleneceğiz belli değil’’ gibi düşünceler içerisine girmemek elde değil. 4 günlük Lviv deneyimimden sonra diyeceğim şey şu ki; içmelik harika mekanların olduğu şehirde, clubların o kadar da şahane olmadığı. Hatta cluba girdiğinizde kafanız yeterince iyi değilse ‘’Ankara’da pavyona mı düştük abi yaa’’ şeklinde hissetmeniz çok doğal, malum her yerde Türk abiler kol geziyor olacak. Canınızı daha fazla sıkmadan içmelik, kopmalık ve arada sınıflandıramadığım mekanlara bir göz atalım.

 

ukrayna lviv gece hayatı resimleri
ukrayna lviv gece hayatı resimleri

 

ÖNEMLİ NOT: Eğlenmeye çabaladığınız ortam sıkarsa atlayın Uber’e başka mekana geçin çünkü Lviv’de Uber sudan daha ucuz.

NOT 2: Bu yazıda Türk diye bahsi geçen grup abaza Türkler için kullanılmaktadır 🙂

Lviv İçmelik Mekanlar

 

lviv gece hayatı
lviv gece hayatı


Drunken Cherry

Rynok Square, 11

Birçok gastronomik ve turistik olayın döndüğü Rynok Meydanı’nda yer alan Drunken Cherry, ayaküstü vişne likörü içmelik bir mekan.

Burada servis edilen vişne likörü, diğer likörler gibi kıvamlı olmamasıyla şaraba benzetiliyor fakat yoğun şeker tadıyla da likör özellikleri gösteriyor. İçkinin benim için en çekici yanı mekana da adını veren birkaç adet ‘’sarhoş vişne’’nin olması.

2 büyük kokteyl 72 Grivna, hatıra magneti 30 Grivna

Beer Theatre

Torhovyy Dim Tsipperiv, Rynok Square

Rynok Square’de yer alan bir binanın tüm katlarında servis veren barın sadece Beer Theatre’da sahne alan canlı müzik orkestrası var. Pop’tan rock müziğe kadar çok çeşitli tarzda müzik yapıyorlar. Orkestrayı dinlemek isterseniz akşam saatlerinde gitmeniz gerekecektir. İçeride yer bulamazsanız ve terasta oturacaksanız dilencilerin uğrak noktasının bu köşe olduğunu bilmenizde fayda olacaktır.

Mekan adından da anlaşılacağı üzere bira meselesine odaklanıyor. Üzerinde Merkel, Putin, Trump gibi politikacıların çizimlerinin yer aldığı ironik ve komikli biraları ve hediyelik eşyaları bulunuyor. Biraya para vermeden, bedavaya getirmenin yoluysa mekandan hediyelik eşya satın almanız. Çeşit çeşit bardakları, bardak altlıklarını ve bilimum birayla ilgili tatlı eşyaları görünce ufak bir çıldırma gelecektir.

Mekanın spesyal biraları: Vatra ve blonde Ale 44G, bir bira aşağı yukarı 20-25 Grivna

Opera Underground Restaurant

Svobody Ave, 28

Eskiden Opera Binası sanatçıları tarafından performansları sonrası takıldıkları, bir şeyler yiyip içtikleri mekan şuan ziyaretçiye de açık durumda. Biranızı içerken, bir yandan da canlı müziğin keyfini çıkarabilirsiniz.


Champagneria X&X

Lesi Ukrainky St, 29

Abartıyorum sanılmasın ama Lviv’in açık ara içmelik en iyi mekanı burası. Şampanyaların su gibi akacağı X&X’te menüde ne kadar köpüklü şarap varsa hepsini sipariş ettik. Ukrayna’ya özel olan şarapları ve bazıları için yorumlarımı not aldım. Lütfen okurken sommelier bilgisi aramayınız 🙂

  • Odessa White Brut
  • Odessa White semidry: beyaz şarap severlerin seveceği türden çok tatlı olmayan bir çeşit
  • Odessa Muscat semi sweet: adı üzerinde yarı tatlı ama baymıyor
  • Odessa Rose semi sweet: yarı tatlı dediğine bakmayın, bildiğiniz şeker küpü
  • Odessa Red semi sweet: yıllanmış değil de baya eskimiş kırmızı şarap gibi ama içilesi yüksek
  • French Boulevard Rose sweet soft: az biraz şekerli fakat tadı hoş

1 salata, 1 peynir tabağı ve 6 şampanya: 600 Grivna

Lviv-Ne İçmelik Ne Kopmalık Mekanlar

 

ukrayna lviv gece hayatı
ukrayna lviv gece hayatı

 

White Rabbit

Halytska St, 21

White Rabbit’i önerdiğimden değil de bizde garip bir yere sahip olmasından dolayı listeye eklemek istedim. Gündüz gördüğümüzde gotik mobilyacı sandığımız dükkan ufak bir Foursquare gezintisinden öğrendiğimiz üzere bir strip clubmış. Akşam birkaç içkiden sonra ‘’Bu Türk erkeleri yılda 3-4 kez ne demeye Lviv’e geliyor’’ diye düşünürken kendimizi kapısında buluverdik. 2 kadın olmamız ve küçük göstermemizden dolayı kapıda pasaport kontrolü derken biraz bekletildik. İçeri girdik, 5 dakika ya geçti ya geçmedi Ukraynalı bir abla geldi, akıcı bir Türkçe’yle bir süre Türkiye’de yaşadığını, çocuğu olduğunu ve sonra pılını pırtını toplayıp Ukrayna’ya geri geldiğini anlattı.

Mekanda bir içki menüsü, bir de danslı menü var. Çeşit çeşit katta ya da odada dans sipariş edebiliyorsunuz-nasıl ifade edeceğimi şaşırdım 🙂

giriş 200 grivna

Masoch Cafe

Serbska St, 7

Aslında burası ne içki içmelik ne de yemek yemelik bir yer. Hoş bir şeyler yiyorsunuz, mesela poponuza kırbaç, belinize mum 🙂 Mazoşizmin kurucusu Leopold von Sacher-Masoch yan binadaki evde yaşamasından mütevellit Masoch Cafe de onun anısını yaşatmak için açılan bir yermiş. İçeriye girebilmenin koşulu kırbaçlanmayı kabul etmek. Böyle garip bir konsepti olan cafede hesabın topuklu ayakkabı içinde gelmesini bile yadırgamıyor olacaksınız.

İki katlı olan mekanda menüsünden, dekorasyonuna kadar her şey mazoş diye bağırıyor olacak. Yemek mi yiyorsun, içkini mi içiyorsun garsonlar dinlemez. Bir bakmışsın üstüne oturup kişnemeni bekleyebilirler. İşkencenin reddi de olmuyor baştan söylemekte fayda var. Siz konsepti anladıysanız ve değişik bir deneyim yaşamak isterseniz ben sizi hiç tutmayayım 🙂

Lviv-Kopmalık Mekanlar

Metro Club

Yevhena Petrushevycha Square, 3

Metro Club’ın kötü ünü (İngilizce’de infamous dedikleri) daha havalimanından indiğiniz gibi yakanıza yapışacak kişiler tarafından fark ettirecek kendini. İnşallah buraları okumuyordur ama orada yaşayan bir Türk genci bu barın kartlarını dağıtıp, yardım edeceğim adı altında insanı biraz parlıyordu. Barın sahibi olan Türk kişinin bir de restaurant’ı varmış Lviv’de.

Ukraynalılar, Türkler, ve Ukrayna’daki turistler, kısacası herkes tarafından ‘’Metro’da sadece Arap ve Türk erkekler var’’ şeklinde tanınan bir kulüp burası. Biz buraya gitme cesaretini göstermedik. Siz illa ben deneysel ve korku filmi setinde takılmayı tercih ediyorum derseniz bir deneyin.

Rafinad People

1, Rudanskoho Street

Akşamları bir kısmı nargile cafe/bar şeklinde servis veren gece kulübümsü yer, hem strip club hem de bildiğimiz danslık mekan. Strip club kısmına her ne kadar girmemiş olsak da içeride hem kadın hem de erkek striptizcilerin olduğu söyleniyor. Bekleyeceğiniz üzere kaliteli müzik yapmıyorlar. Lviv ortalamasına göre bir tık daha az leş olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Giriş 100 Grivna

Fashion Club

Ivana Pidkovy Square, 1

Lviv’in en lüksü olduğu söyleniyor ama gene de beklentiyi fazla yükseltmemekte fayda var bu şehirde. Türklerin burada da çoğunlukta olduğu da söylentiler arasında. Girişte kılık kıyafete bakıp içeri alınmama durumlarınız olabiliyormuş. O yüzden gaffur gibi giyinmeden gitmeye özen göstermek istersiniz belki.

Malevich club

Viacheslava Chornovola Ave, 2

Lviv Opera’sına yakın konumda bulunan Malevich, Doğu Avrupa’nın en büyük clublarından birisiymiş. Hem restaurant hem de club olarak hizmet veriyor. En üst katta da striptiz club’ı mevcut.

Picasso

Zelena St, 88

Fazla turist çekmek gibi bir amacı olmayan club’ın ziyaretçilerini genellikle lokaller oluşturuyor. Diğer seçeneklere göre en az Türk popülasyonunu göreceğiniz seçenek burası olacak.

Zanzibar Club

Lypynskoho St, 36

İsmini hem internette hem de orada yaşayan gencolar tarafından sıkça duyduğumuz Zanzibar’ın konsepti de yemek, içki ve nargile çevresinde şekilleniyor.

!FESTREPUBLİC Club

Старознесенська, 24-26 вхід з, Korduby St

Lviv’in ilk gece kulübü olan kulüpte dünyanın birçok yerinden gelen DJ’ler sahne alıyor. Just Lviv It rehberinde kendine yer bulan club için lokallerin bir bildiği vardır umarım.

 

Yorum yapın

wp cache